خانه / لوبیا ایران / زراعت و برداشت انواع لوبیا در ایران

زراعت و برداشت انواع لوبیا در ایران

آیا می دانید شرایط زراعت و میزان برداشت در هکتار برای انواع لوبیا در ایران چگونه می باشد؟ آیا در این حوزه از محصولات کشاورزی به خودکفایی و عدم نیاز به واردات رسیده ایم؟
زراعت و کشاورزی در ایران بسیار خوب پیش می رود. این که می گویند ایران یک کشور ۴ فصل است و این که خوش آب و هوا است واقعیت دارد. زیرا در هر فصلی از سال در منطقه ای می توان زراعت کرد. برای همین هر محصول کشاورزی در ایران قابلیت کشت دارد. گاهی مثلاً در اقلیم های گرمسیری حتی محصولات متناسب با این شرایط آب و هوایی را داریم و گاهی هم در اقلیم های معتدل و سردتر می توان کشاورزی آن هم با روش دیم داشت. برای لوبیا چندین شهر هستند که قطب محسوب می شوند. و زراعت در این مناطق با دوره های مختلف کشت مثل گندم و جو انجام می شود تا کشاورزان نگران املاح خاک هم نباشند.
پس زراعت انواع لوبیا در ایران میسر است. شهر های پر کار در این زمینه مثل اقلید فارس و نیز خمین می باشند. اما خب همه ارقام لوبیا ها در همه شهر ها زیاد کاشته نمی شود. مثلاً برای لوبیا قرمز در ابهر در سال ۹۴ بیش از ۸ تن در هر هکتار برداشت شد و یا این که لوبیا چشم بلبلی مناطق گرم تر را می خواهد. در ایران لوبیا سفید کشت بالایی دارد که صادراتش هم می شود و اتفاقاً کشاورزان به قدری فعال شده اند که لوبیا های دو رنگ سفید و قرمز را از بذر های اصلاح شده خارجی با حجم مناسب تولید می کنند. پس به عبارتی در لوبیا می تواند بیشتر در رونق اقتصادی و روابط تجاری ایران با کشور های دیگر جای داشته باشد. البته مثلاً لوبیا چیتی کمتر ایرانی است.

زمان کشت انواع لوبیا

اما این گونه نیست که با تمام موارد یاد شده، لوبیا را در هر زمانی بتوان کشت کرد. مثلاً این که شما می خواهید لوبیا قرمز بکارید و یا چیتی و حتی سبز، در زمان کشت اثر گذار است. در عین حال که برای لوبیا باید به طور کلی شرایطی بر قرار باشد که شب ها سرد نبوده و روز ها هم نسبتاً گرم باشد. این گونه رشد بهتری خواهد داشت. البته دقت داشته باشید برای این شرایط کیفی که اعلام کرده ایم، می توانیم درجه حرارت های دقیق تر را هم بیان کنیم. یعنی در روز حداقل دما باید ۲۰ و نهایت وقتی خیلی گرم می شود، ۲۸ باشد و در شب هم البته حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۰٫ پس مثلاً اگر می خواهیم در مناطقی که مثل شهر های جنوبی گرم هستند، کشت لوبیا را داشته باشید، باید زمان کشت را طوری تنظیم کنید که به این دما ها بخورید و گرمی زیاد به گیاه از زمان کشت تا برداشت نرسد.

انواع لوبیا
جهت خريد و فروش اين محصول ميتوانيد با ما در ارتباط باشيد:
مدیر فروش: مرضیه صیفی
شماره همراه: 09184687293
کانال تلگرام: aradhobobat@
پست الکترونيکي: aradhobobat@gmail.com
آدرس سایت: www.aradhobobat.com

مطلب پیشنهادی

لوبیا چیتی چینی در بازار ایران

لوبیا چیتی چینی یکی از انواع لوبیا چیتی در ایران است که از کشور چین …

دیدگاهتان را بنویسید

کانال تلگرام